Правознавство

Задачі з правознавства

Задача №1
 Після смерті громадянина Н. в нього залишилося майно на 20 000 грн. Про своє бажання отримати це майно заявили 11-річна дочка, 80-річний батько і два брати померлого (відповідно 30 та 62 років). Прийміть рішення в цій ситуації.
Відповідь.
За відсутності заповіту, спадщину отримують спадкоємці за законом. Серед спадкоємців двоє – спадкоємці першої черги (батько та донька), двоє – другої (брати). Майно отримають в рівних долях (по 10000 грн.) батько та донька померлого.  
Задача №2
Після смерті одинокої жінки, заповіту щодо її власного будинку та майна на суму 10 000 грн. не було виявлено. Родичів в неї також не було. Постало питання про подальшу долю майна жінки. Як ви вирішите цю ситуацію?
Відповідь:
За відсутності заповіту та спадкоємців за законом майно перейде у власність територіальної громади, на території якої проживала померла.
Задача №3
Громадянин С. залишив заповіт, яким розпорядився все належне йому майно (на суму 24 000 грн.) передати музею, присвяченому його діду. У нього залишився син (21 рік, водій) та дочка (14 років, учениця). До вас, як до юридичного консультанта звернулися жінка померлого (їй 45 років, працює на залізниці) і його мати (66 років). Дайте їм обґрунтовану відповідь щодо можливості отримання спадщини.
Відповідь:
Серед спадкоємців померлого за законом двоє (мати і донька) непрацездатні, отже вони незалежно від змісту заповіту мають право на обов’язкову долю спадщини. Таким чином вони отримають ½ від тієї частки, яку мали б отримати за відсутності заповіту. Виходячи з того, що за відсутності заповіту спадщина була б розділена між чотирма спадкоємцями першої черги (мати, жінка, донька та син) і доля кожного становила 6000 грн., обов’язкова доля складе 3000 грн.
Задача №4
У померлої громадянки К. залишилися мати і чоловік. Крім того, громадянка мала двох братів і сестру. У сестри виник сумнів, чи буде прийнята їх відмова, і в цьому випадку якою буде доля спадщини. Дайте їй відповідь.
Відповідь:
За відсутності заповіту майно успадковують спадкоємці за законом відповідно до черг спадкування. У даному випадку спадкоємці першої черги (мати і чоловік) відмовилися від спадщини, тому до спадкоємства будуть закликані спадкоємці другої черги – брати і сестра. Сестра також відмовилася від спадщини, тому майно між братами має бути розділено в рівних долях.
Задача №5
Святослав проживав із Тамарою 21 рік без реєстрації шлюбу. Останні 12 років Тамара була паралізована і тому Святослав доглядав її і утримував. У грудні 2008 року Тамара померла, заповіту не залишила. Єдиний спадкоємець за законом, її сестра Богдана, поставила вимогу перед Святославом звільнити жиле приміщення, оскільки незабаром вона отримає свідоцтво про право власності на це приміщення як єдиний спадкоємець померлої. Дайте пораду Святославу, як йому стати спадкоємцем.
Відповідь
Відповідно до ст.1264 ЦК Святослав, як особа, що проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини, має право спадкування у четверту чергу. Богдана є спадкоємцем другої черги. Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Тобто у цьому випадку у Святослава права на спадкування не виникає.
Однак, відповідно до ч.2 ст.1259 ЦК фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має; право на спадкування за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Тому, щоб отримати право на спадкування 50% спадщини, Святославу необхідно через суд встановити факт перебування у фактичних шлюбних відносинах та підтвердити факт перебування Тамари на його утриманні.

Виховний захід

Комментариев нет:

Отправить комментарий