12 листопада 2015 року на базі комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» відбувся обласний постійно діючий науково-практичний семінар учителів історії, які мають стаж роботи за фахом до 7 років з проблеми «Сучасний урок історії: компетентнісний аспект».
суббота, 12 декабря 2015 г.
вторник, 17 ноября 2015 г.
10 листопада
у межах тижня пожежної безпеки з учнями 8 класу було проведено бесіду: "Дії при пожежі в будинку"
Якщо пожежа застала вас у приміщенні:
Ø
Ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а
скотіться з нього прямо на підлогу;
Ø
Якщо телефон біла вас – терміново телефонуйте в пожежну частину;
Ø
Повзіть по підлозі під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але
не відчиняйте їх відразу
Ø
Обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не
гарячі, то обережно відчиніть їх і обережно виходьте;
Ø
Якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволить
вам вийти;
Ø
Щільно зачиніть двері, а всі щілини та отвори заткніть будь-якою
тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму та повертайтесь повзком у
глибину приміщення і приймайте заходи для порятунку (зачинені двері затримують
пожежу на 15 хвилин);
Ø
Присядьте, глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та
кричіть: “ Допоможіть, пожежа!”
Ø
Якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим
предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
Ø
Якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до
виходу з приміщення, рухаючись навкарачки, оскільки внизу менше диму.
Обов’язково зачиніть за собою всі двері;
Ø
Якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а
користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі;
Ø
Під час пожежі заборонено користуватися ліфтом;
У всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте “101” і викличте пожежну
команду.
пятница, 23 октября 2015 г.
Тиждень історії та правознавства
Найбільше дітям сподобалося свято проведене до дня козацтва.
Козаки́ — члени самоврядних чоловічих військових громад, що з 15 століття існували на теренах українського «Дикого поля», в районі середніх течій Дніпра та Дону, на межі ☦християнського☦ і мусульманського світів. Основним заняттям козаків була військова справа: охорона і патрулювання торгових шляхів, морські рейди на чайках проти турецького флоту в Криму та Чорному морі, захист українських земель від татарських «полювань на рабів», участь у військових кампаніях сусідніх володарів та захист кордонів сусідніх держав.
Учні 5-8 класів спробували себе у ролі козаків, вони із великим задоволенням виконували всі конкурсні завдання.
Перемогу здобула команда 5 класу, яка отримала солодкий подарунок.
среда, 23 сентября 2015 г.
22 вересня - День
партизанської слави України
22
вересня 2001 року, в день 60-тої річниці з початку підпільно-партизанського
руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, в країні вперше відзначався
День партизанської слави, встановлений Указом Президента від 30.10.2001.
День
партизанської слави відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто в
суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи
крові і самого життя.
Ми ніколи не забудемо
героїв партизанського руху. пятница, 22 мая 2015 г.
Чигирин
Чигирин, заснований у першій половині XVI століття на кордоні з Диким Полем, посідає визначне місце в історії України. Свого найбільшого розквіту місто досягло в 1648—1657 рр., коли було гетьманською резиденцією Богдана Хмельницького. Чигирин обирали своєю резиденцією гетьмани України І. Виговський, Ю.Хмельницький, П.Тетеря, П.Дорошенко.
Коли під'їжджати до Чигирина черкаським шляхом, відразу за густим сосновим бором відкриється панорама Замкової гори з пам'ятником Богдану Хмельницькому. Під горою -- кілька білостінних, у стилі українського козацького бароко, споруд. Це історико-архітектурний комплекс "Резиденція Богдана Хмельницького", що входить до національного історико-культурного заповідника "Чигирин".
У 2004 році Уряд України постановив відтворити резиденцію Богдана Хмельницького у Чигирині. Зважаючи на дуже фрагментарні описи резиденції й відсутність будь-яких зображень та креслень це було не відтворення, а фактично створення нового історико-архітектурного комплексу. Зараз будівництво комплексу практично завершили. Багато фахівців вважають цю реконструкцію просто бутафорією, хоча офіційно реконструкція здійснювалась у відповідності до архівних документів.
Гетьманська резиденція в Чигирині відбудовувалася згідно із архітектурними особливостями українського бароко XVII століття. В резиденцію входять палац гетьмана, будинок батьків Хмельницького, військова канцелярія та скарбниця. А неподалік від резиденції, на терасі відбудували церкву Петра і Павла – фундамент цією споруди було знайдено кількома роками раніше.
В Чигирині починалась українська державність, це місто козацької слави і нехай хоч реконструкції, але нагадуватимуть про бурхливу історію першої столиці.
воскресенье, 19 апреля 2015 г.
Найвидатніша жінка Київської держави
Найвидатнішою жінкою Київської держави вважається Ольга, дружина князя Ігоря, (913 року вийшла заміж за Ігоря, у віці 24-ох років), яка взяла владу після його смерті.
Виняткове явище в ту сувору епоху – жінка впродовж багатьох років (з 944 по 969) мала владу у великій державі, що є свідченням її великого таланту. Князювала вона від імені малолітнього сина Святослава, але твердо тримала владу у своїх руках. Вона об’їздила свої землі і встановлювала в них нові закони, засновувала нові оселі. Вважається, що вона була першою жінкою-русинкою, яка стала відомою в світі.
Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). 957 року відвідала Константинополь, де уклала угоду з імператором Константином VII Багрянородним. Там же в ніч з 17 на 18 жовтня 957 року прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією.
воскресенье, 5 апреля 2015 г.
Особливості козацького життя
Ми, українці, вважаємо запорізьких козаків своїми предками. Але що ми насправді знаємо про козаків?
Історії про козаків часто оповиті містикою і легендами, однак до наших днів дійшли й цілком правдиві цікаві факти про козаків.
Житло козаків було досить примітивним, жили вони в куренях – хатинах з очерету. Головував у курені отаман. Усі козаки, що жили в одному курені харчувалися разом. Козаки не були примхливими в їжі, тож цілком задовольнялися кашею приготованою з борошна, води та солі – ця страва називалася саламаха. Іншою повсякденною стравою для козаків була тетеря – суміш борошна, крупи та проса, до якої додавали слабеньке пиво або рибну юшку.
Незвичайним і різнорідним був козацький побут. Існують різні оповідання, перекази, анекдоти про запорізьку старовину. "Обичаї запорозькі чудні, поступки хитрі і більшою мірою на насмішку похожі",– оповідав колись столітній запорожець Микола Корж.
Запорожці брили голову, залишаючи чуприну над лобом, – оселедець. Коли ця чуприна виростала довгою, то козак закладав її за вухо. Вусів не підстригали, а намазували чим-небудь і закручували вгору. Це ставили козаки собі за особливу козацьку славу і честь.
Віталися козаки також на свій спосіб. Коли вибиралися в гості до чийогось куреня, то, ще сидячи на конях, гукали "Пугу! пугу! пугу!" Господар вигляне у віконце і відповість: "Пугу! пугу!" Тоді гість відзивається; "Козак з лугу!", а господар: "Повішайте там, де й наші коні", – тобто прив’яжіть коней до ясел і просимо до хати.
Запорожці славилися веселістю й охотою до жартів. Особливо любили вони вигадувати прізвища товаришам. Того, що спалив з необережності курінь, звали Палієм; того, що розкладав вогонь над водою, називали Паливодою; такому, що варив кашу, давали ім’я Кашки або Кашовара. Так само пішли прізвища Горбач, Малюта, Черепаха, Гнида, Качало, Корж...
Вербна неділя
Вербна неділя — неділя яка припадає за 7 днів до Великодня. Великий Тиждень, який ще називається Страсним, розпочинається Вербною неділею. Багатьма мовами світу вона називається Пальмовою неділею — з огляду на гілки пальм, що їх стелили на дорогу під час в'їзду Господа Ісуса в Єрусалим. Однак на слов'янських територіях, де пальми не ростуть, а весна настає з цвітіння верб, то пальмові гілки люди замінили вербними, які починають зеленіти і цвісти, та відповідно і назва свята змінилася: білоруською — Вербніца, болгарською — Цветніца, сербською — Цвети, словацько — Квітна неділя (у деяких місцевостях України Вербну неділю також називають Квітною).
воскресенье, 22 марта 2015 г.
22 березня - Сорок святих
За церковним календарем 22 березня вшановують 40 мучеників, що у Севастійському озері мучилися, мученика Урпасіана, святителя Кесарія, правовірного Тарасія.
У народі 22 березня називається Сорок Святих і вважається, що сорок мучеників є покровителями всякої птиці.
Колись у цей день матері випікали з тіста сорок “жайворонків" і віддавали дітям, щоб вони закликали птахів з вирію.
Завбачливі господарі вже починають готувати збіжжя для ранніх зернових. Однак завантажувати себе роботою не варто, бо, за різними легендами, сорок мучеників можуть і не пробачити тих, хто цього дня занадто багато працює.
Що ж до погоди, то підмічали, якщо буде тепло, то тепло буде протягом наступних сорока днів, а якщо холодно — чекай сорок вранішніх приморозків.
Сорока мученикам традиційно молилися за благополучне повернення чоловіків з війни.
Народні прикмети:
Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
Дружно тане сніг – до активної повені й буйних трав.
Якщо в цей день тепло, стільки ж днів утримається гожа погода, якщо навпаки – бути морозу 40 днів.
Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця – буде врожай на кавуни.
Яка погода на Сорок святих, така буде й у Петрівку.
Якщо на Сорок святих сонце в колах, то влітку буде відмінний урожай.
Сороки і галки прилітають в цей день – до тепла.
22 березня синиця заспівала – тепло ворожить.
«На Сорок святих погода — на гречку буде врода» (Полтавщина).
«Ще має бути заметено снігом сорок закутків, і сорока морозів ще можна сподіватися. Та це тільки сподіватися, бо їх насправді не буває, зима вже з сили вибивається» (Поділля).
Якщо на Сорок святих опади і мало сонця – не буде весняної повені, влітку не очікується тривалих зливневих дощів, а осінь видасться сухою та погідною.
пятница, 20 марта 2015 г.
Особливості зачіски козаків
Що стосується характерної зачіски та вусів українських лицарів, то кажуть, що козаки успадкували їх від язичницьких предків. Традиція голити голову та обличчя передавалася від місцевих племен до Київської Русі і так з часом дійшла і до козаків. Історики кажуть, що у древніх слов’ян немає жодного бога з бородою чи довгим волоссям, а отже такий образ вважався здавна божественним.
Хоча існує ще одна легенда, що козаки вважали себе надто грішними для раю. Тому, коли вони потраплять у пекло, Бог може змилуватись над ними і витягнути за чуба. Загалом, така легенда, як і зачіска, була притаманна не тільки козакам. В древні часи оселедця вистригали єгипетським фараонам, індіанцям з деяких племен, татарам, індійцям, персам, японським самураям… Чи згадайте бодай турецького Джина. Для багатьох народів оселедець символізував «промінь сонця». Різниця між ними і козаками полягала лише в тому, що запорожці вистригали оселедця на лобі, у той час як інші народи залишали його по центру голови чи на потилиці. А ще козаки казали: «Як на війні загину – мене ангел понесе в небо за чуприну».
Репрезентація Мазепою України у світі.
Мазепа Іван Степанович — гетьман України (1687—1709 рр.); видатний державно-політичний і культурний діяч кінця XVII — поч. XVIII ст.
Народився 20 березня 1639 р. у с. Мазепинці (нині Білоцерківський район Київської області). Належав до родини відомої правобережної української шляхти.
Гетьман І. Мазепа є найбільш відомим в Європі та Америці представником України. Йому присвячено 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, шість скульптур. Серед найбільш відомих творів — гравюри І. Мигури, І. Щирського, Д. Галяховського, Л. Тарасевича, М. Бернінгротга; портрети невідомих художників XVII — початку XVIII ст., що зберігаються в музеях України; полотна історико-легендарного змісту відомих художників А. Деверія, Ю. Коссака, Л. Булянже, Г. Верне, Л. Булянже, Т. Жеріко, Е. Делакруа, Є. Харпентера, М. Геримського; поетичні та прозові твори Дж. Байрона, В. Гюго, Ю. Словацького, О. Пушкіна, Ф. Булгаріна, Г. Асакі; музичні інструментальні та оперні твори П. Сокальського, К. Педротті, Ш. Пурні, Дж. В. Гінтона, Ф. Педреля, П. Чайковський, М. Гранваль, Ф. Ліста, Ж. Матіаса, О. Титова, С. Рахманінова.
Вбивство Цезаря
Дослідники з Іспанської Національної Дослідницької ради вважають, що їм вдалося встановити точне місце вбивства Юлія Цезаря. Археологи виявили прямокутну структуру, яку звів прийомний син Цезаря Август всередині Курії Помпея як символ, що засуджує вбивць давньоримського полководця. Структура має ширину 3 м і висоту 2 м. Знахідка підтверджує гіпотезу, згідно з якою Цезар був убитий в Курії Помпея на засіданні сенату.
Нині залишки цієї будови знаходяться в археологічній зоні в районі площі Торре Арджентіна в історичному центрі Риму.
"Ми завжди знали, що Юлій Цезар був убитий 15 березня 44 р. до н.е. в Курії Помпея, оскільки про це свідчать письмові джерела. Однак до теперішнього часу ці дані не були підтверджені археологічними знахідками", - каже Антоніо Монтерросо. Зазначимо, видатний політичний діяч, полководець і письменник свого часу Гай Юлій Цезар загинув від рук республіканців-змовників. Вчені вважають, що за попередньою домовленістю кожний зі змовників постарався завдати йому хоча б одного удару стилом (гострою дерев'яною паличкою для письма). Після смерті на тілі давньоримського диктатора було виявлено 23 колоті рани. На сьогоднішній день точно невідомо, помер Цезар від смертельного удару на виявленому археологами місці чи від крововтрати в іншому оточенні.
воскресенье, 8 марта 2015 г.
Подарунок своїми руками
Міжнародний жіночий день — свято жіноцтва, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято Міжнародний день жінок-робітниць.
Найдорожчі, люблячі і віддані жінки у нашому житті - мами і бабусі - чекають в цей день від нас уваги. А увагу, як відомо, проявляється у словах, подарунках. У телефонних дзвінках і листівках.
Подарунок, зроблений своїми руками, набагато дорожчий звичайного.
Тому, учні 7 класу Новопразької ЗШ №2 спробували створити своїми руками подарунки мамам.
Звичайно ж, кращий подарунок до 8 березня - весняні квіти. І зовсім не важливо, чи живі вони, намальовані, фруктові або паперові.
Цінуйте своїх близьких поки вони поруч з вами! Поки ще здатні відповідати з дитячою радістю на ваші подарунки, увагу і посмішки! Не забувайте про матерів, бабусь, тіток та інших важливих жінок, які свого часу відкривали вам мудрість буття!
З 8 березня!
воскресенье, 1 марта 2015 г.
Цікаві факти з історії
Першими стоматологами можна вважати людей з долини Інду , які в 7-му тисячолітті до нашої ери виривали зуби або зміцнювали їх , пов'язуючи дротом з іншими. У цей же самий час навчили свердлити зуби , вставляючи потім затички зі слонової кістки в якості пломб.
У 1871 році, за 5 років до винаходу Олександром Беллом телефону та отримання патенту, аналогічний пристрій придумав винахідник Антоніо Меуччі, який відмовився платити 10 доларів за реєстрацію патенту на свій винахід.
Вважається, що перший підводний човен було побудовано і випробувано на Темзі в 1620 році голландським механіком і фізиком Корнелієм Ван Дреббелем.
Англієць Гемфрі Деві створив прототип електролампочки за 70 років до Томаса Едісона, в 1800-1815 роках, але Едісон запропонував стандартний цоколь і вдосконалив спіраль лампи, що призвело до збільшення надійності та комерційного успіху.
пятница, 13 февраля 2015 г.
На зустріч природі
В наш час науково-технічного прогресу
людина все більше відривається від свого природнього середовища існування.
Сотні тисяч років діти виховувались у лоні природи, в умовах постійного
фізичного навантаження, і раптом, усього за декілька років, опинились перед
екранами телевізорів та моніторами комп’ютерів.
В результаті, ми вимушені пожинати плоди
цього «прогресу» і цього «виховання», а саме – у дітей різко знизився стан
фізичного та психічного здоров’я, розповсюдились алкоголізм, тютюнопаління і
наркоманія, багато молодих людей вступають у доросле життя деморалізованими та
непристосованими.
Що ж робити? Відповідь лежить на
поверхні. Виховання та навчання дітей потрібно проводити комплексно, а не
однобоко, як зараз. Потрібно повернути дітей та вчителів (!) на стадіони, в
спортзали, басейни, на туристські маршрути – в поля та ліса, на річки та озера,
згадати нарешті, що «в здоровому тілі – здоровий дух». Причому залучення дітей
та педагогів до здорового способу життя потрібно проводити не формально, як
зараз, а по-справжньому широкомасштабно, використовуючи можливості усього
суспільства.
Одним з дієвих засобів виховання є
туризм, який загартовує людину морально і фізично, дисциплінує,
навчає переносити труднощі, допомагати ближньому та з вдячністю отримувати
допомогу від інших, поважати старших, піклуватися про менших, надає впевненості
у своїх силах, оптимізму та наснаги до життя.
суббота, 7 февраля 2015 г.
Що таке Батьківщина?
Де вона починається? Яку роль відіграє в житті людини і як впливає
на її долю?
На це питання у кожної людини своя відповідь. Для одного Батьківщина — це
зруйнований дім та спогади про страшні дні війни, яка прийшла так несподівано,
замінивши ясні сонячні дні і спів пташок на гуркіт снарядів. Для іншого
Батьківщина — це дитинство серед сільської природи, соняшників, кульбаб та
дзюркотливого струмочка. Але для всіх людей Батьківщина — це, перш за все,
країна, яка дала їм життя.
Зимові розваги
Зима – це не лише казкова пора року, а й чудова можливість розважитись дітям на свіжому повітрі. Взимку можна весело провести час, використавши свою фантазію.
От і учні 7 класу Новопразької ЗШ І-ІІІ ст. №2 використали подаровану природою можливість для веселих ігор.
Найпоширенішою зимовою розвагою, напевно, є гра в сніжки. Можна зробити масові бої, або тематичні, а можна спробувати влучати в мішень. Так ви повправляєтесь і у влучності. Або ж можете поділити дітей на команди і влаштувати змагання. Завдання просте: двоє дітей кидають сніжки, а інші ловлять їх у відерко. Чия команда більше наловила сніжок, ті і перемогли.
От і учні 7 класу Новопразької ЗШ І-ІІІ ст. №2 використали подаровану природою можливість для веселих ігор.
Найпоширенішою зимовою розвагою, напевно, є гра в сніжки. Можна зробити масові бої, або тематичні, а можна спробувати влучати в мішень. Так ви повправляєтесь і у влучності. Або ж можете поділити дітей на команди і влаштувати змагання. Завдання просте: двоє дітей кидають сніжки, а інші ловлять їх у відерко. Чия команда більше наловила сніжок, ті і перемогли.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)